מהי מיני מתיחת פנים

מיני מתיחת פנים דומה מאוד להליך של מתיחת פנים מסורתית – מדובר בשתי פרוצדורות קוסמטיות שמטרתן למתוח ולהסיר את העור לאחר שהוא איבד מגמישותו לאורך השנים. מיני מתיחת פנים מיועדת למקרים פחות מורכבים שבהם כמות העור שיש להסיר היא יותר קטנה. מתיחה זו נעשית באמצעות מספר נמוך יותר של חתכים ויש לשקול את היתרונות והחסרונות שלה לפני שמחליטים על ביצוע ההליך.

מה זה כולל?

הליך כירורגי שמטרתו הסרה של עוד נפול באמצעות הרמה של העור כלפי מעלה דרך חתכים קטנים בעור. במהלך הניתוח, המנתח גם מסיר עודפי עור, מהדק את העור ומעלים את הקמטים שנוצרו לאורך השנים. כיוון שמיני מתיחת פנים מיועדת רק ללסת וללחיים, ישנם הליכים שאפשר לשלב איתה כמו מתיחת עיניים או הרמת גבות על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר.

פגישה עם המנתח

בפגישת הייעוץ הראשונה עם המנתח, יעלו הנושאים הבאים:

  • היסטוריה רפואית ותוצאות עדכניות של בדיקות – זאת על מנת לוודא שהבריאות של המטופל תקינה והוא מסוגל לעבור את הפרוצדורה והליך ההתאוששות.
  • שינויים במשקל – עלייה או ירידה במשקל יכולה להשפיע על אורך החיים של תוצאות המיני מתיחת פנים. לכן במידה ומדובר באישה שמתכננת הריון או מטופלים שמיועדים לעבור הליך קיצור קיבה שבעקבותיו ירדו במשקל באופן קיצוני, יש לדחות את מתיחת הפנים עד אשר משקל הגוף יהיה יציב למשך זמן מהותי.
  • תיאום ציפיות – אחד הדברים החשובים ביותר עליו המנתח ידבר הם הציפיות מהניתוח. התוצאות של ניתוח מיני מתיחת פנים משתנות בין מטופלים בהתאם לגילם ולמצב העור טרם הניתוח. הבנה של ההליך ותיאום בין הציפיה של המטופל לבין התוצאות האפשריות ישפיעו על מידת שביעות הרצון של המטופל מתוצאות הניתוח.

איך להתכונן למיני מתיחת פנים?

לפני הניתוח, הרופא יספק הוראות שיש להקפיד עליהן כמו הימנעות מאיפור וענידת תכשיטים על מנת לקצר את זמן ההכנה לפני הכניסה לניתוח. על המטופל להגיע עם מלווה שיוכל להסיע אותו חזרה הביתה לאחר הניתוח ולתמוך בו במידת הצורך. המנתח חייב להיות מיודע על כל תרופה שהמטופל לוקח (גם אם מדובר בצמחי מרפא או תוספים טבעיים). המנתח אף עשוי לבקש להספיק ליטול משככי כאבים כיוון שחלקם עלולים לגרום לדימום יתר. במידה והמטופל מעשן, הוא יידרש להפסיק לעשן כחודש וחצי לפני מועד הניתוח.

ד"ר וולף
מאמר זה בחסות ד"ר עומר וולף

ד"ר עומר וולף הינו רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא, מומחה להצערת הפנים

הליך מיני מתיחת פנים

בדומה לניתוחים אחרים, הפרוצדורה דורשת הרדמה כללית או מקומית. לאחר מכן, המנתח מבצע חתכים קטנים מסביב לקו השיער והאוזניים. במיני מתיחת פנים מבצעים חתכים קטנים יותר ולכן מדובר בניתוח פחות פולשני שמשאיר פחות סימנים. עובדה זו היא יתרון במיוחד עבור מטופלים שהעור שלהם נוטה להצטלקויות. השלב הבא יהיה הרמה, הסרה ומשיכה למעלה של הרקמות הבסיסיות בעור. משיכת רקמות העור כלפי מעלה על מנת למתוח את העור הנפול תתבצע דרך הלחיים. לאחר מתיחת העור והסרת העודפים, המנתח יסגור את החתכים באמצעות תפרים.

מה ההבדל בין מתיחת פנים מלאה לבין מיני מתיחת פנים?

מתיחת פנים מלאה נעשית על מנת להדק את עור הלחיים וניתן באמצעותה לגרום למראה צעיר יותר  – לפעמים אפילו להצעיר את המטופל ב – 15 שנים. התוצאות של מתיחת פנים מלאה מחזיקות בין 10-15 שנים, זמן שבו עור הפנים ממשיך להזדקן ולכן התוצאות אינן קבועות ומחזיקות לכל החיים. ניתוח מתיחת פנים מלאה אורך לרוב בין שעתיים לבין שש שעות כאשר זמן הניתוח הוא בהתאם למצב העור של המטופל. את הצלקות שנוצרות בניתוח מתיחת פנים מלאה בעקבות החתכים, מסתירים בקו השיער ומסביב לאוזניים. המנתח מותח את העור ומחזק אותו ואת השריר הבסיסי על מנת לשוות לעור מראה צעיר. מתיחת פנים מלאה לרוב אינן מצריכות אשפוז אך יש מטופלים שבוחרים להישאר לאשפוז לילה למטרת השגחה וסיוע מהצוות המטפל. מיני מתיחת פנים גם היא פרוצדורה קוסמטית שמטרתה להדק את עור הפנים אך היא פחות פולשנית ומספר וגודל החתכים שמבוצעים קטן יותר. מיני מתיחת פנים מתאימה גם לאנשים יותר צעירים ולמטופלים שכבר עברו מתיחת פנים מלאה וכעת זקוקים רק לשפצור.

תופעות לוואי וסיכונים במיני מתיחת פנים

ההחלמה מהניתוח מלווה בכאבים, נפיחות באזור הניתוח ואף הופעה של שטפי דם – תסמינים אשר חולפים מספר ימים לאחר הניתוח. במידה ולאחר מספר ימים עדיין סובלים מהתסמינים יש לפנות לרופא המטפל כיוון שיכול להיות שמדובר בדימום יתר או זיהום. פנייה אל המנתח צריכה להיעשות במידה ועולה החום ויש תחושה של צמרמורת, הנפיחות באזור הניתוח ולה, נוצר דימום מהחתכים, הכאב מתגבר או במידה ומאבדים תחושה עצבית באזור הפנים.

למה לצפות אחרי מתיחת פנים מיני

בתום הניתוח,  המטופל משוחרר הביתה כאשר יש חבישה מעל כל אותם חתכים ותפרים. יכול להיות במהלך הניתוח יוכנס גם נקז שיהיה להוציא לאחר מספר ימים. התפרים צריכים להישאר למשך עשרה ימים שבסופם יש להגיע אל המנתח על מנת להסיר אותם (ואת הנקז במידה שהוכנס בניתוח).  המנתח ייבחן את מקום הניתוח ויוודא שתהליך ההחלמה תקין. שטפי דם ונפיחות עדיין עלולים להופיע גם לאחר הוצאת התפרים  – מדובר בתופעה תקינה לחלוטין. מומלץ שלא לעסוק בפעילות פיזית על מנת שלא להחמיר את תופעות הלוואי. תהליך ההחלמה מסתיים מספר שבועות לאחר מיני מתיחת פנים ואין צורך בניתוח מתקן אלא אם כן נוצרו סיבוכים במהלך תהליך ההחלמה. התוצאות של מיני מתיחת פנים מחזיקות בערך עשר שנים (כיוון שהעור ממשיך להזדקן לאורך השנים) אך אפשר לשפר את תוצאות הניתוח באמצעות הליכי מילוי עור – אפשר להתייעץ עם הרופא המנתח על מנת להבין אילו אופציות קיימות.

Cosmetics2U
Cosmetics2U